AC motor sürücüleri Asenkron motorun besleme kaynağının istenilen hızda dönmesi sağlayan elektronik sürücü devresidir.

AC sürücüler motor hızını motorun beslemesindeki giriş gerilimi ve frekansını değiştirerek yapar. Gerilim frekansı düştükçe motorun hızı da düşer, frekans artırılınca motorun hızıda artar. Motorun hızı frekansla doğru orantıda değişir. Günümüz prosesinde çok yaygın şekilde kullanılmaktadır.

3 fazlı Asenkron motorların hızını değiştirmek kolay olmadığı için AC sürücüler tercih edilir.

 

DGI 300 Hızlı Kurulum PDF

DGI 300 Manuel PDF 

DGI 900 Hızlı Kurulum PDF 

DGI 900 PDF

AC SÜRÜCÜLERİN ÇALIŞMA PRENSİBİ

AC sürücüler bir doğrultucu gibi çalışırlar. Cihaza gelen AC Akımı diyotlar yardımı ile DC Akıma dönüştürür. Dönüştürülen DC Akım kondansatör yardımı ile düz bir AC Gerilim elde edilir ve tekrardan AC Gerilime dönüştürülür Ve istediğimiz frekans da motora AC Gerilim verilir. Motorun istenilen hızda dönmesi sağlanır.
AC motor sürücüleri genel olarak 1 faz giriş / 3 faz çıkış ve 3 faz giriş / 3 faz çıkış olarak imal edilirler.

AC MOTOR SÜRÜCÜLERİNİN AVANTAJLARI

1.Motoru aşırı akım ve gerilimlere karşı korur.
2. Her çalışma için farlı hız seçimi sağlanır.
3. Duruş ve kalkışlarda meydana gelebilecek mekanik ve elektriksel zorlanmaları minimum seviyeye indirir.
4. Enerji tasarrufu sağlar.
5. Saha haberleşme sistemlerine uyum sağlar.
6. Motor ilk kalkış anında yüksek akım çeker ve yumuşak yol vererek motorun ömrünü uzatır.
7. Prosesin daha kolay kontrol edilebilmesine olanak sağlar.

ÖRNEK, DEG DRİVER MARKA SÜRÜCÜ BAĞLANTI ŞEMASI

Giriş gerilimi 1 faz 220V 50 Hz’li cihazın, çıkış gerilimi anma değeri üç faz 220V 50 Hz’dir. Bu cihazda; etiketinde 220V/Y 380V 50 Hz yazılı motorlar üçgen(Δ) bağlantı yapılarak çalıştırılmalıdır. Böyle motorların klemens bağlantıları yıldız(Y) bağlıdır. Yıldız(Y) köprüsü sökülerek üçgen(Δ) bağlantı şekline dönüştürülmelidir.

Giriş gerilimi, üç faz 380V 50 Hz’li cihazın, çıkış gerilimi anma değeri üç faz 380V/50 Hz’dir. Bu tip cihazlarda, motor etiketinde 220V(Δ)/380V(Y) 50 Hz yazılı olan motorlar yıldız(Y), 380V(Δ) yazılı olanlar üçgen bağlı çalıştırılmalıdır.

Firmamız bünyesinde DAL ELEKTRİK A.Ş firmasının ithal etmiş olduğu DEG(Dal Engineering Group) Driver marka motor sürücüleri satılmaktadır.

0.75 kW ….630 kW güç aralığında üstün kalite, teknik servis ve en ekonomik fiyat anlayışıyla kullanıcıların hizmetindedir.
DGI300, DGI600, DGI800, DGI900 ve DGI1000 modelleriyle tek fazlı (monofaze) ve Üç fazlı (Trifaze) olarak kullanılmaktadır.